רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

האם מערכות היחסים שלנו במצב דומם, צומח, חי או מדבר?

הרב מיכי יוספי סיפר לנו בסדנת "מתחדשות" על כלי לטיפול זוגי ולאיבחון מערכות יחסים. לדבריו, יש ארבע דרגות בזוגיות ובמערכות יחסים: דומם, צומח, חי ומדבר.

דומם – מבחוץ זה נראה כאילו אין מריבות וצעקות, אבל אין שם אנרגיה של חיים. הכל דומם. אף אחד במערכת היחסים לא מדבר על מה שמפריע לו, אף אחד לא משתף, הכול מאוד בודד. זו דרגת ההתפתחות הנמוכה ביותר.

צומח – כאן המצב כבר לא דומם, יש פה כבר איזו הבעה של רגש, אבל לא באופן אמיתי. למשל: מישהו עוזב את החדר בטריקת דלת. הוא לא מסביר, ולכן צריך לשאול אותו: מה מפריע לך? על מה אתה כועס? לפחות הוא לא שותק לגמרי, אבל עדיין, זה לא בריא לחיות ככה. זו התנהגות ילדותית, כמו תינוק שבוכה וצריך לברר מדוע. עבור אנשים בוגרים, זה קשר מאוד מעייף.

חי – הצד השני כן מדבר, אבל לא אומר מה הוא מבקש, מה הוא צריך. הוא רק מביע האשמה ותלונה. זו כמובן דרגה טובה יותר מהדומם והצומח, אבל עדיין זה לא תקין. למשל: "למה לא קנית לי מתנה ליום הולדת?". הכול מלא רגשות אשם ומצפון.

מדבר – זו מערכת יחסים מתוקנת. אני משתף, מספר מה אני מרגיש, אומר בכנות לצד השני מה טוב ומה רע לי. גם אם הצד השני לא נמצא באותה רמה של פתיחות וכנות, גם אם הוא תקוע ברמה נמוכה יותר, אני פועל מתוך התדר הנכון, בתקווה שגם השני יהפוך למדבר.

האתגר, אמר הרב מיכי יוספי, הוא קודם כל לדעת באיזו דרגה אני נמצא, ואז לנסות לעלות ולהשתפר, ביחד.

בהצלחה.

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.