האם אתה בן חורין?

איך תדע שאתה בן חורין? היום מציינים 26 שנים לפטירתו של הרב ד"ר יוסף דב סולובייצ'יק, ממעצבי יהדות אמריקה, מגדולי ההוגים היהודיים בדורנו. הוא עסק רבות בבדידות של היחיד, בייחודיות של מי ששומר על ההלכה בתקופה המודרנית, וכתב שתחילתה של ההגדה של פסח מראה לנו את הדרך לעבר החירות והגאולה. הרי אנחנו פותחים את הערב הגדול הזה בהצהרה: "כל דכפין ייתי ויאכל, כל מי שרעב יבוא ויאכל". למה ככה מתחילה הכרזת החירות שלנו? כך כותב הרב סולובייצ'יק:

"עיקרה של החירות היא השותפות עם האחר. העבד – חושב רק על עצמו. ואילו אדם בן חורין – חושב על האחרים ומשתתף עם האחרים. ליל הסדר מסמל את לידתה של קהילת החסד. זו קהילה שבה העבדים, שזה עתה נחלצו מן השעבוד, יצאו מבידודם ומהתמקדותם המטורפת בעצמם והצטרפו אל קהילת החסד".

בן חורין הוא מי שמסוגל לצאת מעצמו ולהסתכל על צרכיו של הזולת. זה לא חייב להתבטא בדברים נשגבים ונעלים, זה יכול גם להתממש בלשטוף כלים או לעזור להוריד מהשולחן עוד סעודת חג.

לזכרו.

כיצד ברצונך לשתף?

סיון רהב-מאיר

סיון רהב מאיר היא אשת תקשורת ומרצה. נשואה לידידיה, אימא לחמישה, ירושלמית. עובדת בחברת החדשות, ידיעות אחרונות וגלי צה"ל, ומעבירה מדי שבוע שיעורים על פרשת השבוע.

מתחילים מייד אחרי החגים!

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.