רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

‏האור חזר

הרב חיטריק והחנוכיה

בכל העולם ציינו הלילה 84 שנים ל"ליל הבדולח". אצל הרב אליעזר חיטריק, שליח חב"ד בעיר נירנברג שבגרמניה, התרחש סיפור יוצא דופן:

בליל הבדולח ב-1938 נהרסו אלפי בתי כנסת, בתי מגורים וחנויות בפוגרום נורא ברחבי גרמניה. באותו לילה נחרב גם בית הכנסת הגדול של נירנברג. צעירים גרמנים רבים התפרעו שם. אחד מהם, ילד גרמני, לקח חנוכייה גדולה מבית הכנסת ושמר אותה אצלו. לפני כמה שבועות פנה לפתע לרב חיטריק האחיין של אותו ילד, והעביר אליו חנוכייה מוזהבת, עם המכתב הבא:

"הדוד שלי לקח את החנוכייה הזו מבית הכנסת הבוער שלכם. הוא היה אז בן 10, ושילם על הגניבה הזו בזמנו במכות שקיבל מאביו. האב דרש להחזיר את החנוכייה לשכנים היהודים, אבל לאורך השנים הקהילה ברחה, נעלמה, הושמדה. הייתי שמח להחזיר כעת את החנוכייה לעם שאליו היא שייכת. אני רוצה שתקבלו אותה כאות של שלום ופיוס, ומאחל הצלחה לך ולקהילה שלך בנירנברג".

שאלתי את הרב חיטריק הנרגש מה משמעות הסיפור הזה לדעתו, וכך הוא ענה: "84 שנים חלפו, אבל הגזילה הושבה למקומה. זה סמלי בעיני, כי זו בדיוק השליחות שלנו היום בנירנברג: להחזיר את אור היהדות לכל מי שהאור הזה נגנב ממנו לאורך השנים".

 

תודה רבה לישראל גרובייס שהעביר אליי את הסיפור הזה.

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.