רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

דרישת שלום מהעבר

צילום: עופר שיאון, רשות העתיקות

חשבנו שהכותרת הראשית היא מי לא יישב בממשלה עם לפיד, או בנט, או סער, ואז הגיעו אתמול החדשות של רשות העתיקות והזכירו לנו שהסיפור שלנו גדול יותר. אין עיתוי מתאים יותר לקבל בו דרישת שלום מרגשת כזו מהעבר:

במבצע מיוחד להצלת שרידים מפני שודדים במדבר יהודה, נמצאו עשרות פיסות של מגילות קלף, בנות 2,000 שנה. המגילות נמצאו ב"מערת האימה", מקום שקיבל את שמו בגלל שנמצאו בו שלדים של גברים, נשים וילדים שנטבחו על ידי הליגיון הרומאי, בימי מרד בר כוכבא. אבל ליד אותם יהודים נמצאו גם פסוקים, שחיים עד היום. אחרי שהמגילות האלה ביוונית הורכבו, שוחזרו ופוענחו, נמצאו שם משפטים כמעט זהים לפסוקים מספר זכריה, משפטים שהם כמו מים קרים על נפש עייפה בתקופה הזו: "אֵלֶּה הַדְּבָרִים אֲשֶׁר תַּעֲשׂוּ: דַּבְּרוּ אֱמֶת אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ, אֱמֶת וּמִשְׁפַּט שָׁלוֹם שִׁפְטוּ בְּשַׁעֲרֵיכֶם, וְאִישׁ אֶת רָעַת רֵעֵהוּ אַל תַּחְשְׁבוּ בִּלְבַבְכֶם, וּשְׁבֻעַת שֶׁקֶר אַל תֶּאֱהָבוּ, כִּי אֶת כָּל אֵלֶּה אֲשֶׁר שָׂנֵאתִי נְאֻם ה'".

תמיד כשמתגלה אוצר עתיק כזה, אומרים שזו עוד הוכחה לפלסטינים או למתנגדי ישראל בעולם, עד כמה הקשר שלנו לכאן הוא עתיק ועמוק, ועד כמה הסיפור שלנו הוא לא פוליטי ולא התחיל ב-48'. נדמה לי שבתקופה הזו צריך להזכיר את זה קודם כל לעצמנו.

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.