ארץ ישראל המבחן האמיתי

היום מסתיים החופש הגדול. כן, מה ששמעתם. לכאורה, היום יוצאים לחופש הגדול 700,000 בני נוער, אבל אם מסתכלים על פרשת השבוע (פרשת "שלח") – מגלים שחופש גדול זה דווקא לחיות בתוך מסגרת לימודית ומאורגנת, ואילו כשיוצאים ממנה – אז מתחילים החיים האמיתיים.
משה רבנו שולח 12 מרגלים מהמדבר אל ארץ ישראל. אנחנו רגילים לחשוב שהמדבר הוא מקום של חופש, בלי גבולות, אבל פרשנים רבים מבקשים שנסתכל על הדברים אחרת: במדבר הכול היה מסודר. בני ישראל מקבלים הכול מן המוכן. אוכל, מים, בגדים ועוד. הכול ניסי, הכול מוכתב מלמעלה. ההגעה לארץ יוצרת מציאות חדשה, מציאות שהם מנהלים אותה. במדבר הייתה להם "מערכת שעות", צלצולים (חצוצרות), מורים (משה, אהרון, מרים) וגם שלל משימות ושיעורי בית מוכתבים (למשל: להקים את המשכן בכל פעם מחדש). הם לומדים הרבה תורה ומקבלים הרבה מצוות, אבל עדיין לא מיישמים את כל זה בפועל, בחיים עצמם.
מתי מסתיים החופש הגדול הזה שלהם? כשעוזבים להם את היד, ומביאים אותם אל הארץ החדשה. קדימה, נראה אתכם. רק בלי המסגרת החיצונית – מתברר מיהו באמת האדם ומיהו באמת העם. הם צריכים להתחיל לעמול, להתאמץ, להוכיח את מה שלמדו, להראות מי הם בכלל ומה הם שווים. תם החופש הגדול, היום מתחיל המבחן האמיתי.
בהצלחה.

כיצד ברצונך לשתף?

סיון רהב-מאיר

סיון רהב מאיר היא אשת תקשורת ומרצה. נשואה לידידיה, אימא לחמישה, ירושלמית. עובדת בחברת החדשות, ידיעות אחרונות וגלי צה"ל, ומעבירה מדי שבוע שיעורים על פרשת השבוע.
האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.