רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

אני ואתה אוהבים להיות בבית

צילום: פלאש90

הערב – נר שמיני של חנוכה. מה ניקח משמונת ימי האור האלה? הנה מה שכותב הרב חיים נבון:

"אבות אבותיי היו כלואים במשך מאות שנים בגטו היהודי בפרנקפורט, שהיה ננעל מדי ערב. פעם שאל גרמני את אחד מזקני היהודים: זה לא מעליב, להינעל כל לילה בתוך הגטו? הזקן החכם השיב לו: זה לא שאנחנו נעולים בפנים, אלא שאתם נעולים בחוץ.

בימי הקורונה, הרבה מהפעילות החיצונית שלנו מבוטלת או מוגבלת. אנחנו יכולים לבחור איך לראות זאת: האם אנחנו נעולים בפנים, או שהעולם נעול בחוץ? כאשר דלתותינו ננעלות בפני העולם, אולי נחזור וניזכר שהבית הוא הזירה החשובה ביותר.

שירו של אריק איינשטיין משנות השבעים, 'אני ואתה נשנה את העולם'. זכה בישראל למעמד מיתולוגי. איינשטיין היה אדם עדין ורגיש, אבל ייתכן שלפני היומרה לשנות את העולם כולו, מוטב היה להתמקד בחבורה שהקיפה אותו באותה תקופה, ושהיה הרבה מה לתקן באורחות חייה. לפני שנשנה את העולם, מוטב שנתקן את עצמנו ואת סביבתנו הקרובה. השיר שלו 'אוהב להיות בבית' הוא שיר עם מסר מוצלח יותר מאשר 'אני ואתה נשנה את העולם'. התיקון מתחיל מבפנים החוצה: קודם אשתדל לתקן את עצמי ואת בני ביתי, לשפר את סביבתי, ואם אפשר – גם להיטיב עם העולם כולו. זה השלב האחרון של התיקון, ולא נקודת המוצא.

חנוכה מזכיר לנו להתחיל בבית פנימה. האור יבקע לחוצות העיר, אבל מתוך שער הבית. מי שרוצה להפוך את העולם – יבנה בריקדות ברחוב. מי שרוצה להאיר את העולם – ידליק נר בפתח ביתו".

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.