רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

אנטי שביר

אנחנו מבחינים בדרך כלל בין דברים שבירים ולא-שבירים. זכוכית היא שבירה ולכן ננהג בה בזהירות רבה, ואילו הפלסטיק אינו שביר ולכן אפשר להפיל אותו ללא חשש. אבל צריך לשים לב לסוג שלישי של חומר - אנטי שביר. כך אמר אתמול המרצה ד"ר צוריאל ראשי, בטקס הדלקת נרות באוניברסיטת אריאל:

הפילוסוף נאסים טאלב היה הראשון לכתוב על כך, ברב-המכר שלו "אנטי שביר": יש חומרים בטבע שלא רק שהם לא שבירים, אלא שהניסיון לשבור אותם גורם להם להתחזק. למשל, אם אש גדולה נתקלת ברוח, הרוח רק מחזקת אותה. ככל שהשריר שלנו מתאמץ יותר ונתקל ביותר התנגדות וקושי – הוא מתחזק יותר. גם מערכת החיסון שלנו, כשהיא פוגשת את החומר העוין במינון קטן – מפתחת הגנה והחסינות גוברת.

חנוכה הוא חג שמזכיר לנו שאנחנו עם אנטי שביר: אימפריה חזקה ניסתה לגרום לנו לאבד את זהותנו, אבל ההיפך קרה. יצאנו מכך יותר מחושלים. שמרנו אמונים לזהות שלנו ולארץ שלנו בתנאים בלתי אפשריים. בכל דור ודור עמדו עלינו לכלותנו, ולא הצליחו. מתברר שכל האתגרים והקשיים - מחזקים אותנו.

דווקא הנרות הקטנים הם שמזכירים לנו את העוצמה הגדולה הזו. חנוכה הוא ההזדמנות לעצור ולחשוב מה עושה אותנו לעם אנטי שביר, ומה יכול להפוך כל אחד מאיתנו לאדם אנטי שביר.

חנוכה שמח.

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.