רוצה לקבל עדכונים למייל?

נשמח לשלוח לך באופן אישי סיכום שבועי מצוות האתר:

‏אמריקה, אנחות, תכלס

הרב יוסף יצחק שניאורסון (הריי"צ)

היום מציינים 73 שנים לפטירת הרב יוסף יצחק שניאורסון (המכונה הריי"צ). את חתנו שהחליף אותו בהנהגת תנועת חב"ד, הרבי מלובביץ', כולם מכירים. אבל הריי"צ הנהיג בדור שלפני כן, והיה אחד מאלה שהניחו את התשתית לתקומת העם היהודי שאחרי השואה. הנה שלושה ביטויים חשובים שלו:

"אמריקה אינה שונה" – הוא בא מרוסיה, אחרי מאבק אמיץ בקומוניזם. הוא ישב שם בכלא שבע פעמים על הפצת היהדות. ופתאום, באמריקה, גילה אתגרים מסוג חדש: אם שם הניסיון היה עוני, עכשיו הוא עושר. אם שם הרדיפות היו הסכנה, כאן הסכנה היא החופש הבלתי מוגבל. אבל "אמריקה אינה שונה", הוא הכריז, וגרם לדורות של יהודים, שחשבו לזנוח את המורשת ולהשאיר אותה מאחור, בעיירה היהודית – לא לשכוח את הערכים שלהם בעולם החדש.

"באנחות בלבד לא ניוושע" – אנחנו טובים בקיטורים, בתלונות, בלהגיד בדיוק מה לא בסדר. אבל להיאנח על המצב – הזכיר לנו הריי"צ – לא יתקן אותו. להגיד מה לא, זה לא הפתרון. להעלות פוסט או ציוץ עצבני זה לא מספיק.

"ובכן" – הביטוי הזה מופיע מאות פעמים במאמריו ובמכתביו לאנשים. אם אנחות הן לא הכיוון אז העיקר הוא ה"ובכן" – מה תכלס עושים? איך פועלים? איך מתקנים את עצמנו ואת העולם? איך מתרגמים את הרעיונות היפים לחיים המעשיים והיום-יומיים?

אתם מוזמנים לחשוב איך שלושת הביטויים הקצרים האלה קשורים לחיים שלנו, כאן ועכשיו.

לזכרו.

ספר חדש לקוראים הצעירים ולכל המשפחה

"לגדול! 3", על תנועת החסידות ועלינו

להנחה - השתמשו בקוד קופון 3333

האתר עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך חווייה טובה יותר.